Södertälje Konsthall

Södertälje Konsthall

Utställningar

2013

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

Utställningar

2013

SÖRMLANDSSALONGEN
— en jurybedömd utställning
Grupputställning

En get på en äng

Ur arkivet, visades

25/09 – 09/11, 2013

Sörmlandssalongen 2013. Sörmlandssalongen den 53:e i ordningen arrangeras i år av Södertälje Konstförening och Kultur- och fritidskontoret, Luna kulturhus, och visas för 11:e gången i Södertälje konsthall.

De utställda konstverken har valts av en jury, som i år bestått av Ricardo Dunoso, chef för Edsvik konsthall, Rigmor Persson, konstvetare, och Stefania Sir, konstnär.

Juryn har gjort sitt urval ur de 641 inlämnade konstverken av 141 konstnärer. Urvalet har resulterat i 213 utställda verk av 61 konstnärer.

Vi tackar från Kultur- och fritidsnämndens och dess kontors sida för ett fint samarbete med Södertälje Konstförening och juryn.

Utställningsintendent: Kristina Möller

Assistent: Marie Grundsten

TOMMY ANDERSSON, f 1955, Eskilstuna
LENA AUGUSTINSSON, f 1952, Eskilstuna
GEORGE BADAWI, f 1963, Nyköping
INGA BERG, f 1934, Nyköping
TORBJÖRN BIRGE, f 1942, Södertälje
MATS BLOMQVIST, f 1965,Södertälje
DANIEL ZALEWSKI, f 1987, Södertälje
INGER BOSTRÖM, f 1947, Strängnäs
CRISTINA ÅBRINK, f 1942, Södertälje
VIVIANNE EDORSON, f 1940, Oxelösund
AGNETA ÅHL, f 1944, Nyköping
MAGDALENA ENGEL FISCHER, f 1950, Södertälje
ANNA ESPMARK, f 1980, Hölö
CARINA ÅKERMAN FIJAL, f 1960, Södertälje
SONIA FELTENIUS, f 1947, Gnesta
STURE ÅKERSTRÖM, f 1938, Södertälje
ANDERS WALLGREN, f 1964, Eskilstuna
AJA THYREEN, f 1941, Nyköping
SUSANNA VARIS, f 1968, Södertälje
ANNE FRIIS, f 1956, Nyköping
SUSANNE TILLBOM, f 1958, Södertälje
LEIF GULLMANDER, f 1941, Bettna
ANDREAS GUSTAVSSON, f 1975, Eskilstuna
CARL G TORSTENSON, f 1948, Nyköping
GUN HAGLUND, f 1950, Katrineholm
ANDERS JOHN, f 1953, Järna
INGER HAHN-REDIN, f 1940, Hälleforsnäs
BRITTMARIE JÄRNSTRÖM LINDELL, f 1966, Katrineholm
CHRISTINA H.-HALLIN, f 1943, Högsjö
BRITTA JÄRVERUD, f 1946, Torshälla
BIRGITTA HEDSTRÖM KARLSSON, f 1941, Nyköping
OLOF SANDAHL, f 1938, Södertälje
NADJA HELIN, f 1948, Tumba
MARGARETA ”MICKAN” SANDELIN, f 1953, Södertälje
MIA JARNSJÖ, f 1947, Gnesta
ANNA SANDELL, f 1979, Nykvarn
MARIA SANDSTRÖM, f 1959, Järna
EVA PERLSKOG, f 1955, Mariefred
EVA-MIA SJÖLIN, f 1952, Hölö
MAUD PROBST-RÖNNBOM, f 1950, Gnesta
OLLE QVENNERSTEDT, f 1938, Gnesta
KERSTIN SVANBERG, f 1941, Trosa
KERSTI RÅGFELT STRANDBERG, f 1945, Södertälje
ERICKSON PEÑA, f 1963, Södertälje
LEA KARLSSON, f 1967, Nyköping
ROLANDO PÉREZ, f 1947, Södertälje
LINDA KARLSSON, f 1976, Stjärnhov
LINDA MOLANDER, f 1981, Strängnäs
MONIKA KIVINIEMI, f 1960, Enhörna
LEENA MØLLER, f 1954, Vagnhärad
HENRY KOTILAINEN, f 1980, Eskilstuna
OLOF NANNESON, f 1946, Hölö
FIA KVISSBERG, f 1957, Enhörna
GUNNAR CARL NILSSON, f 1960, Hälleforsnäs
MÄRTA NORDLUND, f 1940, Oxelösund
ANN NYBERG, f 1948, Gnesta
TORD NYGREN, f 1936, Gnesta
CATINCA NYSTRÖM, f 1953, Strängnäs
CIV PALMGREN, f 1938, Strängnäs