Södertälje konsthall

Södertälje konsthall

Utställningar

2001

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Utställningar

2001

Materialisation-Visualisation
— en värld av uppfinningar
Av Frédéric Iriarte,

Ur arkivet, visades

24/03 – 29/04, 2001

Un Monde d´Inventions

Frédéric Iriarte är född 1963 i Paris och utbildad under första hälften av 80-talet på konsthögskolan i Perpignan i södra Frankrike. Under 80-talet var han också företrädare för en ny konstströmning. Det avantgardistiska La Figuration Libre – Fri figuration i södra Frankrike. I SP skriver Erik Dahlberg … Rörelsen var för övrig samtida med den inom litteraturen framträngande fantasy- och sagomotiven (Tolkien).

År 1987 flyttar Iriarte till Stockholm. Han bor där i två år och arbetar då bla. som scenograf vid Aurora teater. Därefter flyttar han till Södertälje, blir kvar i tio år innan flyttlasset går vidare till Järna, ett ytterområde söder om Södertälje. Iriartes konst har beskrivits i press som lätt surrealistisk. Den har jämförts med graffiti och seriekonst, men själv skapade han en egen term som definition av sin konst. Den första separatutställningen i den nya hemstaden Södertälje på Galleri Kretsen bar titeln Irrealism vilket också var namnet på hans konstriktning. Termen översätts närmast med overklighet.

Med ett brev daterat den 25 februari år 2000 blev Frédéric Iriarte inbjuden av konsthallens dåvarande sektionschef Kristina Möller att ställa ut separat på Södertälje konsthall. Hon skriver i ett mejl:

”Med tanke på de olika tekniker du arbetar i vore det intressant om du ville visa både måleri, grafik, objekt och rörliga bilder.”

Året därpå blir utställningen av och Iriarte fyller den då 450 kvadratmeter stora konsthallen med 100 av sina verk. Konsthallen förvandlas till ett mångfacetterat universum av uppfinningsrikedom. Blandtekniker samsas med oljemålningar, skulpturer och grafik

Kopplingen till teknik görs genom allt mellan himmel och jord. Det kan gälla en hissmotor, CD spelare eller en digital kamera. Johan Persson Trelleborgs Allehanda 10/5 2001

Verk titlarna är både på svenska och franska. Lysande lyktor, korkskruv, elvisp, kugghjul, klädnypa är några vardagliga titlar på hans blandtekniker. Målningarna har oftast långa och avancerade titlar som Tredelad Prisma, form och primärmaterial, undanflykt från en kantig stel kontext och flykt till en annan tid och till ett annat medvetande, en transformation av hjärnans substans

Tre böcker med Iriartes konst såldes på plats. Matérialisation – Visualisation; en värld av uppfinningar var producerad i samband med utställningen och utgiven av Raster Förlag. Bokutgivningen gjordes möjlig med hjälp av Jean-Marie Gustavino Franska institutet i Stockholm, Vetenskapliga avdelningen vid Franska Ambasaden, Philippe Legros Stockholms Konstråd, Södertälje Konsthall samt Telgebostäder. Vid utställningen såldes också Iriartes designade produkter som T-shirts med parasiter och glas.

I ett mejl till Möller daterat 8 februari 2001 med anledning av vernissageinbjudan formulerar Iriarte vad utställningen erbjuder ”/…en reflexion över upptäckten och uppfinningarna. En värld där den verkliga materian blir till en visuell illusion och vice versa.”

Den 22 mars blir det pressvisning och i utskicket kan man läsa:

I sina målningar, skulpturer och objekt fångar Frédéric Iriarte ögonblicket eller känslan när mekanismen i en idé kommer i bruk, när idén föds. Saker och ting sätts ihop eller svetsas samman och från det emanerar en varelse, halv människa, halv maskin. Kanske den perfekta människan eller den perfekta maskinen.

Kanske som en förutsägelse inför den framtid som precis håller på att formulera sig med AI, Avatarer, avancerade robotar, kusligt lika människor som tar över de mänskliga sysslorna. Mer perfekta och mer effektiva än verkliga människor.

För Länstidningens Anna Hamrell berättar Iriarte om intentionen med sin utställning:

Vetenskapen och konsten kan berika varandra. Konsten måste försöka göra det omöjliga möjligt och kombinera begrepp och idéer som kanske inte går att kombinera i verkligheten./…/ Det är en utställning om materien, människans syn på materien och vad man kan göra av den med fokus på alla tänkbara tekniska och elektroniska uppfinningar/…/ Jag vill framför allt gestalta människans känslomässiga förhållande till materien och sina egna uppfinningar.

Iriarte har beskrivits som en eklektiker och förhåller sig till synes inte till några begränsningar i sitt skapande. Han har skapat målningar, skulpturer, grafik, blandtekniker, möbler, keramik, vinflaskor, T-shirts med parasiter. Han är formgivare av bla. lekskulpturer, kompositör, filmskapare, förläggare och kanske annat också som undertecknad inte känner till.

Utställningen invigdes av Jean-Marie Gustavino kultur- och vetenskapsråd vid Franska Ambassaden. Utställningen gick sedan vidare till konsthallen Bryggeriet i Trelleborg.

Källor: Konsthallens arkivmapp, Text och sammanställning Anneli Karlsson